Archiwum wrzesień 2005, strona 2


wrz 26 2005 Elektromagnetyzm
Komentarze: 0

elektromagnetyzm 
 elektromagnetyzm(jak elektrycznośc i magnetyzm dzioło)  Oddziaływanie elektromagnetyczne  to jedno z czterech znanych fizyce oddziaływań elementarnych Teoria oddziaływań elektromagnetycznych (elektrodynamika klasyczna, elektrodynamika kwantowa) powstała z unifikacji teorii magnetyzmu i elektryczności, dokonanej przez Jamesa Clerka Maxwella. Centralną rolę w tej teorii odgrywa pojęcie pola elektromagnetycznego. Zachowanie pola elektromagnetycznego opisane jest równaniami Maxwella, zgodnymi (pomimo że powstały wcześniej) ze szczególną teorią względności. W myśl równań Maxwella stacjonarne pole elektromagnetyczne pozostaje związane ze swoim źródłem, np. naładowaną cząstką lub przewodnikiem, przez który przepływa prąd. Zmienne pole elektromagnetyczne, natomiast, rozprzestrzenia się w postaci fali elektromagnetycznej. Fale elektromagnetyczne poruszają się z prędkością światła i zależnie od długości fali przejawiają się jako (od fal najdłuższych do najkrótszych): fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X), promieniowanie gamma. Kwantem fali elektromagnetycznej jest foton.Oddziaływanie elektromagnetyczne polega na wymianie między cząstkami naładowanymi (o ładunku elektrycznym) pośredniczącego fotonu.
TeleVizja?
krystyna83 : :
wrz 26 2005 Neuroprzekaźnik
Komentarze: 0

Służy do zamiany sygnału elektrycznego na sygnał chemiczny w synapsie i do przekazywania tego sygnału z jednej komórki (zwanej presynaptyczną) do innej (zwanej postsynaptyczną). W klasycznym przypadku neuroprzekaźnik jest zgromadzony w pęcherzykach synaptycznych znajdujących się w komórce presynaptycznej blisko błony presynaptycznej. W rezultacie depolaryzacji błony presynaptycznej te pęcherzyki przyłączają się do do błony presynaptycznej, następuje fuzja ich błony z błoną presynaptyczną i egzocytoza czyli uwolnienie zawartego w nich neuroprzekaźnika do szczeliny synaptycznej - zamiana sygnału elektrycznego na chemiczny. Na błonie postsynaptycznej występują receptory danego neuroprzekaźnika. Przyłączenie neuroprzekaźnika do błony postsynaptycznej powoduje zmianę jej polaryzacji (tzn. ujemnego potencjału elektrycznego wnętrza komórki postsynaptycznej mierzonego względem przestrzeni zewnątrzkomórkowej). W przypadku synapsy pobudzającej jest to zmiana dodatnia, zwana depolaryzacją. W przypadku synapsy hamującej jest to zmiana ujemna, zwana hyperpolaryzacją. Tak więc następuje tu zamiana sygnału chemicznego na elektryczny. W obu przypadkach ta zmiana polaryzacji jest następnie przenoszona wzdłuż błony komórki postsynaptycznej i w pewnych przypadkach, jeżeli jest wystarczająco silna, może być propagowana wzdłuż aksonu.
krystyna83 : :
wrz 26 2005 epilepsja zwana padaczką
Komentarze: 0

choroba ośrodkowego układu nerwowego, której istotą są napadowe zaburzenia czynności komórek mózgowych z zaburzeniami świadomości lub utratą przytomności i napadami drgawek. W padaczce samoistnej, idiopatycznej, przyczyny są często trudne do ustalenia;w padaczki objawowej (korowej ogniskowej) przyczyną może być przebyty uraz czaszki, procesy zapalne opon i mózgu, obecność ciała obcego, pasożytów lub guzów mózgu; niekiedy padaczka ma charakter choroby dziedzicznej. Padaczka może się objawiać w postaci tzw. napadów dużych (grand mal) — uogólnionych drgawek, utraty przytomności na kilka do kilkunastu minut i bezwiednym oddawaniu moczu i kału (napad poprzedzony często tzw. aurą), lub w postaci tzw. napadów małych (petit mal) — drobnych, krótkotrwałych skurczów grup mięśni (np. twarzy, jednej kończyny) i trwającym kilka sekund wyłączeniem świadomości (tzw. absence); napady padaczki mogą też przybierać formę sensacji węchowych, smakowych, słuchowych lub wzrokowych. Leczenie lekami zmniejszającymi pobudliwość ośrodkowego układu nerwowego, niekiedy chirurgiczne.
krystyna83 : :
wrz 18 2005 idzie jesień
Komentarze: 2

kawa 

Epilepsja
- neuronyza bardzo się siebie tykają
i powstaje napięcie.
 duże napięcie (burza mózgów ) to atak.
Pilnuj głowy,
 żeby podczas trzęsienia się nie stłukła.

 

waniliowa kwiat

Zła perystaltyka jelit
- osobowość treści
jest dość flegmatyczna
i ciężko coś wydusić.
Koleżanki lewatywa
i środki na przeczyszczenierulez.

drzewko

Nie moge prowadzić samochodu,
mam wolny refleks,
ale jestem,,,(JOPEK)
Można z tym żyć.Jestem pod dobrą opieką. (EUROBANK?)

bursztyn 

 

IDZIE JESIEŃ W WIELKICH BUTACH,

WOREK LIŚCI NIESIE.

WSZYSTKIE DZIECI SĄ WKURZONE,

BO SIĘ ZACZĄŁ WRZESIEŃ

 

liście

 

Ps. W domu mamy gości:

 

myszka

krystyna83 : :
wrz 15 2005 Jasnorzewska "barwy"
Komentarze: 1

Jestem zmęczona.

Fizycznie i psychicznie.

Mogłabym wyjechać na koniec świata

i sama ze sobą tam przesiedzieć.

 Mogłabym ale nie mogę.

Dużo razy, gdy się sprzeciwiałam,

i tak działo się nie po mojej myśli.

Już nic nie jest kolorowe.

 Zamknęłam się w tej prostej bieli. 

Jasnorzewska pyta w wierszu "barwy"

kto ją rozbije na tęczę.

 Kiedy ja zacznę siebie poznawać?

 Przecież człowiek to też umysł...

 Boże :(

Barwy

Oto jest fiolet - drzewa cień idący żwirem,
fiolet łączący miłość czerwieni z szafirem. -
Tam brzóz różowa kora i zieleń wesoła,
a w jej ruchliwej sukni nieb błękitne koła.
A we mnie biało, biało, cicho, jednostajnie -
bo noszę w sobie wszystkich barw skupioną tajnię. -
O, jakże się w białości mojej bieli męczę -
chcę barwą być - a któż mnie rozbije na tęczę?

krystyna83 : :